Spotkanie z tradycjami wielkanocnymi w muzeum

Zapraszamy grupy przedszkolne do skorzystania z naszej propozycji zajęć edukacyjnych z okazji zbliżających się świąt. W dniach 1-17 kwietnia 2019 r. zachęcamy do zgłaszania się na bezpłatne zajęcia w muzeum pn. „Tradycje wielkanocne”, na których dzieci zapoznają się ze zwyczajami świątecznymi.

Czas trwania zajęć to 30 min. Maksymalna ilość uczestników w ramach jednego spotkania to 25 osób.

Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu: 85 711 24 35 oraz na skrzynkę: muzeum.sokolka@gmail.com

 

Muzeum proponuje zajęcia dla grup zorganizowanych o zróżnicowanej tematyce, związanej z ekspozycją muzealną:

UWAGA! Niektóre zajęcia mogą być przeprowadzane również w szkołach – oczywiście po wcześniejszym omówieniu tematu i ustaleniu terminu. Poziom zajęć jest dostosowywany do grupy.

„Po nitce do kłębka” – oferta zajęć edukacyjnych na temat lnu, wełny, tradycyjnej produkcji tkanin. W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię obróbki lnu, będą mieli okazję własnoręcznie popracować na takich urządzeniach jak międlica, kołowrotek czy krosno tkackie. Zajęcia dla grup przedszkolnych, szkolnych, maks. 25 osób.

„Zabawy tkackie” – zajęcia poświęcone krajkom – ich wzorom, sposobom tkania, zakończone procesem twórczym (uczestnicy samodzielnie wykonają krajkę). Zajęcia dla grup szkolnych, maks. 25 osób.

„Wielokulturowość – co to jest?” – zajęcia poświęcone tradycji wielu kultur na Sokólszczyźnie. Jakie były, jak układały się między nimi relacje? Zajęcia dla grup szkolnych, maks. 25 osób.

„Spotkanie z muzeum” – zajęcia na temat pracy muzeum. Uczestnicy dowiedzą się czym jest muzeum, jak działa, co to jest eksponat, czym jest inwentaryzacja. W ramach zajęć praktycznych wykonają kartę inwentaryzacyjną z opisem i rysunkiem wybranego eksponatu. Zajęcia dla grup szkolnych, maks. 25 osób.

„Gdzie znikła połowa miasta?” – zajęcia prezentujące żydowską społeczność Sokółki, jej powstanie, rozwój i zagładę w trakcie II wojny światowej. Zajęcia dla grup szkolnych, maks. 25 osób.

„Spotkanie z polskim orientem” – zajęcia poświęcone historii i kulturze Tatarów Polskich, zamieszkujących tereny Sokólszczyzny od ponad 330 lat. W ramach spotkania przewidziane są również zajęcia plastyczne. Zajęcia dla grup szkolnych, przedszkolnych, maks. 25 osób.

„Z historią za pan brat” – opowieść o dziejach Sokółki i okolic. Uczestnicy poznają dzieje miasta, najciekawsze miejsca na Sokólszczyźnie, razem pracują nad własną mapą miasta. Zajęcia dla grup szkolnych, przedszkolnych, maks. 25 osób.

Koszt uczestnictwa – 4 zł od dziecka.

Ponadto w okresie przed Świętem Niepodległości oferujemy zajęcia o tematyce patriotycznej, połączone z pracami plastycznymi, np. wykonywaniem kokard narodowych. Przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą organizujemy zajęcia warsztatowe poświęcone tradycji świąt, także tradycyjnej plastyce obrzędowej, dzieci uczą się zdobić pisanki, wykonywać palmy wielkanocne czy też przygotowywać ozdoby świąteczne z naturalnych surowców.

Zapraszamy do współpracy pedagogów i nauczycieli. Jeśli mają Państwo pomysł na inne zajęcia lub inną ich formułę, bardzo chętnie poznamy wasze opinie i razem opracujemy nowy pomysł.

Grupy prosimy zgłaszać telefonicznie lub e-mailem z wyprzedzeniem około dwutygodniowym: tel.  85 711 24 86, muzeum.sokolka@gmail.com